//Bawełna
Bawełna 2017-05-05T18:03:12+00:00

Project Description

Bawełna – co decyduje o jakości

O jakości bawełny decyduje  całe mnóstwo procesów. Ważne jest oczyszczenie przędzy, czesanie (w tym zakresie dzielimy ją na zgrzebną i  czesaną, niektórzy wyróżniają też półczesaną  ale są tu istotne wątpliwości czy to nie chwyt marketingowy : ), przędzenie, bielenie, barwienie, etc.
Przędza może mieć różną grubość i gładkość, najdroższa jest ta z długich, gładkich i cienkich włókien. Tu pojawia sie standardowa sytuacja kiedy klient twierdzi że dzianiny o niskiej gramaturze  są kiepskie jakościowo, cienkie jak papier i prześwitują 🙂 , i tu mamy niespodziankę ponieważ  najtrudniej uzyskać cieniutką, gładką przędzę, z protego powodu :  włókna lubią pękać. Oczywiście może pojawiać się  i często się pojawia tania dzianina o małej gęstości, wykonana z  grubej nici ale  . Kolejne istotne elementy to :
  • dzianie lub tkanie
  • zastosowane maszyny,
  • splot.
  • jakość i skręt włókien,
  • sposoób  krojenia

Od trzech ostatnich elementów zależy  wytrzymałość i odkształcalność i tendencja do skręcania.

Włókna lub gotową dzianinę można poddawać np. merceryzacji nasycenie roztworem ługu sodowego,przez co  bawełna  stanie się cieniutka i błyszcząca . Zdecydowanie jest to jednak  kosztowna zabawa. My natomiast preferujemy  bawełnę organiczną, co bardzo istotne głównie dla  alergików i dzieci ale nie da się ukryć że także dla  każdego z nas.
Bawełna taka jest uprawiana bez środków chemicznych (pestycydów i nawozów sztucznych)przez co jest znacznie droższa .
Poza wełną nie ma lepszej dziany / materiału termo izolacyjnego . W zależności od sposobu dziania lub tkania, można ją wykonać jako   elastyczną – np.  Rib, satin, czy niektóre single jersey.
Naturalna bawełną ma kolor kawy z mlekiem  ale bardzo dobrze  się farbuje i wybiela.  Ma znakomite właściwości higroskopijne

Project Details

Categories: